Chovatelská stanice Kvítek z Pálavy

Poslední novinky

10.11.2018 Corinne Carwera složila zkoušku poslušnosti ZZO1

14.10.2018 Corinne Carwera složila zkoušku BH

27.5.2018 Corinne Carwera Klubová výstava BCCCZ oceněna V

12.1.2018 Corinne Carwera Hanácká národní výstava psů V3

22.4.2017 Corinne Carwera Mezinárodní výstava Psů České Budějovice V2 Res.CAC

Více zde....

Schopnosti Border Kolie

Často se mluví o inteligenci border kolie, protože v žebříčcích psí inteligence obsadilo toto plemeno první místo. Na druhém místě je pudl, na třetím německý ovčák. Border kolie rychle a snadno chápe, je bystrá a na rozdíl od jiných plemen se zástupci plemene border kolie snadněji a rychleji učí. Pravděpodobně proto si border kolie získala velkou oblibu a výrazně se prosazuje v nejrůznějších psích sportovních aktivitách – agility, flyball, dogfrisbee, obedience, tanec se psem.

Pasení:

Dodnes jsou border kolie pracovně využívány na farmách a při ovládání stáda zvířat nemají konkurenci. Pomáhají lidem oddělit od stáda zvíře, které je potřeba ostříhat nebo označit a pomáhají převést stádo z místa na místo. Nemusí se jednat jen o stádo ovcí, jsou schopni pást i kachny, husy, krůty, kozy, krávy nebo lamy. Protože jsou schopné zastat u stáda vlastně práci několika lidí, kteří by kolem stáda museli běhat , jejich obliba u farmářů přetrvává dodnes po celém světě.

Typický projev border kolie:

Border kolie má dvě typické vlatnosti: 1. plíživá chůze s dopředu vystrčenou, nízko nesenou hlavou 2. Oko border kolie se fixuje na zvíře při nahánění, při zastavení, při pohybu vpřed anebo změně místa. Je to jediný ovčácký pes na světě, který stádo nebo jednotlivé zvíře tímto způsobem ovlivňuje. To mu dává možnost pracovat s úplným klidem. Každý štěkot při pasení je mu cizí. Tyto obě vlastnosti pocházejí prý z dávného křížení s ohaři pointrem a setrem. Při skutečné práci - s ovcemi - pes opravdu štěkat nemá a výborný ovčácký pes ani při pasení na ovce neštěká.Ne všechny dnes narozené border kolie mají však schopnosti pracovat se stádem.

Temperament border kolie:

Jednotliví psi vykazují velmi rozdílný temperament. Existují totiž různé linie chovu.Pracovní linie, výstavní linie a různé kombinace. Border kolie z výstavních linií mají většinou mnohem menší temperament a najdou se i vyloženě líní a těžkopádní jedinci, pro které je problém běhat i v kruhu na výstavě. Také se kříží oba typy – psi z tkzv. schow(výstavních) linií a psi pracovní, ale já osobně dávám přednost pracovním - ne těm co jsou u stád, ty ať tam zůstanou protože tady by jim stejně málokdo dal to, co potřebují, ale těm se zdravím rozumem a prostě těm nepřešlechtěným.

K čemu se hodí border kolie:

Někteří jedinci v ČR se prosadili jako vodící psi a tím bylo učiněno zadost pověstem o hyperaktivitě border kolií. Chovu border kolií v ČR totiž škodí ,,povyk´´ o tzv. ,,hyperaktivních psech´´, kdy jsou border kolie vylíčeny jako zvířata, při jejichž pořízení musíte vynaložit spoustu energie a trávit se psem celý den běháním za ovcemi. Přitom mnoho border kolií u nás bydlí doma v bytech se svými lidmi. Border kolie se pro svou schopnost empatie a citlivosti používá k canisterapii – tito psi absolvují speciální zkoušky a mají povolený vstup do nemocnic a ústavů jako společníci k lidem a dětem. Border kolie může být úžasným a nejlepším psem pro sport, pokud si vyberete jedince z vhodné linie. Může být výborným pasteveckým psem k ovcím, pokud zvolíte vhodnou linii. Může být rodinným psem velmi vhodným jako společník, k dětem i ke starým lidem. Ale pozor ! Výběrem psa z nesprávné linie či nesprávné kombinace riskujete zklamání a dobrý chovatel by Vám měl poradit, jaké štěně je pro Vaše účely vhodné a měl by být schopný vysvětlit svůj chovatelský záměr v daném spojení rodičů i předpoklady jednotlivých štěňat. V chovu všech psích plemen jsou idealisté a jsou obchodníci. Idealisté se dřou a formují plemeno, tak jak má být, a jak je dobré ho formovat, ti druzí se starají o jeho rozšíření a to podle mě jen pro zisky z prodeje, takže se moc nezajímají o to, co by opravdu měli. Na tom se ale nic nezmění ani v budoucnosti, tak je to u všech plemen, bohužel.

Vhodná do rodiny a k dětem

Pro svou naprosto neagresivní povahu jsou velmi vhodné k dětem všech věkových kategorií. Border kolie okouzluje svou přirozeností, obratností, bystostí a svou touhou zalíbit se svým lidem. Jejich povaha je velmi přátelská. Existují temperamentní border kolie mimořádného pracovního typu a existují klidné border kolie, které jen občas aportují nebo si hrají s míčem. Při výběru border kolie je nutné ujasnit si, který typ border kolie se hodí ke způsobu našeho života. Ne vždy jsou podmínky pro držení psa takové, aby byl pravidelně a aktivně pracovně využíván.

Zdravotní problémy border kolie:

Proto , aby se zdraví v chovu udrželo, provádí se u tohoto plemene zdravotní testy. V naší republice se chovatelé border kolií dobrovolně sdružují v klubu tohoto plemene a je nutné dodržovat ,, pravidla hry ´´ pro chov border kolií s průkazem původu - u border collie se provádějí testy CEA, PRA a DKK. Zdravotní stav chovných jedinců i štěňátek je tedy pod kontrolou klubu, který má svá přísná pravidla a je tomu dobře. Prvořadým zájmem v chovu BC je zdraví. Psi a feny v naší republice, kteří mají nevyhovující výsledky (které nejsou pouhým okem viditelné) jsou vyřazeni z chovu..

Copyright © 2010 - 2015, All Rights Reserved.